Ochrana nášho majetku pred trestnou činnosťou často závisí na dôslednom dodržiavaní jednoduchých pravidiel, ktoré nie sú vôbec nové a v podstate ich všetci poznáme.
- Prevencia proti vlámaniu začína dobre zamknutými dverami, zatvorenými oknami a zabezpečenými balkónmi. Využite širokú ponuku kvalitných zámkov, bezpečnostných dvier, alarmov a pod
- Nechváľte sa svojimi majetkovými pomermi.
- Poučte svoje deti, čo je nebezpečné.
- Pokiaľ sa presťahujete do nového bytu, ihneď vymeňte zámky dverí.
- Uvádzajte na zvončeky, schránky a dvere svoje priezvisko v množnom čísle a bez titulov, pre vdovy alebo osamelé ženy je bezpečnejšie ponechať na menovke mužské meno.
- Buďte opatrní pred ľuďmi, ktorí chodia od dverí k dverám a ponúkajú rôzne služby (napr. čistenie kobercov, ponuky rôzneho tovaru a pod.). Môže to byť trik, ako si vytipovať Váš byt!
- Taktiež si dávajte pozor na ľudí, ktorí sa vydávajú za obchodných zástupcov firiem, poisťovní, príslušníkov rôznych siekt a náboženských skupín, nemocných, opravárov, opatrovateľky, sociálne pracovníčky a ďalších, ktorí sa pod takýmito a inými zámienkami chcú dostať do cudzieho bytu, vytipovať si ho alebo rovno vykradnúť.
- Prv než otvoríte, uistite sa, kto je za dverami, pýtajte sa na účel návštevy a žiadajte preukaz, (použite panoramatický priezor bezpečnostnú retiazku).
- Nezabúdajte, že ku krádežiam vlámaním dochádza najčastejšie v čase od 6:00 hod. do14:00 hod; kedy býva spáchaných 70 % z objasnených prípadov.
- Nikdy nenechávajte kľúče pod rohožkou, v kvetináčoch, v schránke ani na inom mieste pred vchodom do bytu.
- Nepodceňujte všímavosť a občiansku solidaritu susedov, dobre vychádzajte so susedmi, dohodnite sa na tzv. susedských hliadkach.
Pred odchodom na dovolenku:
- Nehovorte každému, kedy a na ako dlho odchádzate na dovolenku.
- Nezaťahujte rolety a žalúzie.
- Uschovajte cenné veci a doklady do bezpečnostnej schránky, alebo do domáceho trezoru.
- Zverte kľúč od bytu spoľahlivému susedovi alebo príbuznému, ktorý bude Váš byt pravidelne kontrolovať a vyberať poštu.
- Vytvorte zdanie, že je v byte niekto prítomný, napr. využite elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia na určitý čas rozsvietia svetlá, zapnú rádio, televíziu a pod.
- Keď idete na dovolenku bez Vášho vozidla, ak môžete zaparkujte ho po dohode u niekoho na dvore, v garáži (priateľ, rodina, zamestnávateľ).Ak nemáte túto možnosť, nezaparkujte svoje vozidlo na opustenom alebo málo osvetlenom mieste alebo na mieste, ktoré má zlú povesť.
Na dovolenke:
- Vždy zamykajte svoje auto, zatvorte úplne všetky okná a nezabúdajte i na kufor či strešné okno.
- Nenechávajte nikdy náhradné kľúče, doklady od auta a ďalšie dôležité doklady v aute, ani viditeľne žiadne iné veci, uzatvorte si ich do batožinového priestoru, prípadne do odkladacej skrinky.
- Zaparkujte svoje auto na strážené parkovisko.
- Zvýšte ostražitosť v nákupných strediskách, kde je predpoklad páchania krádeží vecí pri sebe a na sebe.
- K moru, na pláž nenoste cenné veci a od svojho miesta sa nevzďaľujte bez dohľadu!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
zdroj: Obvodné oddelenie Policajného zboru Liptovský Mikuláš
ODPORÚČANIE POLÍCIE
pre dospelých a seniorov
Prevencia a jej propagácia jej jednou z najdôležitejších činností polície. Napokon, jej výsledkom je zníženie kriminality a zvýšenie bezpečnosti občanov. preto Vám chceme poskytnúť niekoľko rád, ako predísť nepríjemnej pozícii obete protiprávneho konania resp. inej nepredvídanej udalosti.
Pri ochrane svojho života, zdravia a majetku je opatrnosť stále na mieste a preto:
- pri návštevách ľudí, ktorí sa predstavia, resp. vydávajú za pracovníkov rôznych firiem, poisťovaní, sociálnych zariadení a pod. buďte vždy veľmi opatrní,
- je potrebné overiť si totožnosť týchto osôb, ktoré vpúšťame do bytu (domu), vypýtať si od nich identifikačnú kartu alebo iný doklad totožnosti, prípadne poverenie inštitúcie, ktorá ich činnosťou poverila,
- nikdy nenechávať takéto osoby v žiadnom prípade bez dozoru v byte (dome) ani v miestnosti. Vo všeobecnosti platí, že starší ľudia (seniori) sú viac dôverčivejší, ako mladšia generácia. Aj tu však platí praxou overená teória „Dôveruj, ale preveruj.“ Aj preto starší ľudia, najmä ak sa jedná o osoby osamelé by NEMALI:
- vpúšťať do bytu neznáme osoby, ktoré sa pod nejakou zámienkou domáhajú vstup. Vhodné je vždy prizvať napr. suseda.
- Niektorí starší ľudia môžu dokonca byť vystavení i násilnému správaniu sa ostatných členov rodiny. Nepripustite, aby Vám príbuzní hovorili: „Ty už nič nepotrebuješ, aj tak nikam nechodíš. To je pre Teba dobré, to ti bude stačiť, a podobne.“ Takéto správanie sa totižto neskôr môže zmeniť na násilie.
- dajte Vaše telefónne číslo známym a susedom a dohodnite sa na systéme vzájomnej kontroly. Beh ohľadu na kriminalitu je u Vás možnosť zdravotnej nevoľnosti podstatne vyššia, ako u mladšej generácie a takéto kontroly Vám môžu zachrániť život.
V prípade, že odchádzate na dovolenku alebo na dlhšiu dobu opúšťate byt (dom):
- neoboznamujte neznámych ľudí so svojím zámerom,
- o Vašej neprítomnosti by mali vedieť iba Vaši rodinní príslušníci a prípadne sused, ktorému dôverujete,
- cenné veci (peniaze, šperky) dobre uschovajte, či už do bezpečnostných schránok, trezorov alebo bankových ústavov,
- svoje cenné veci (elektrotechnika, cenné zbierky) majte zadokumentované (výrobné čísla, fotodokumentácia a pod.),
- susedov, ktorým dôverujete poproste, aby občas skontrolovali byt (dom), vybrali poštovú schránku, občas otvorili okná a pod.,
- pred odchodom nezaťahujte žalúžie ani závesy,
- nenechávajte kľúče od bytu (domu) na všeobecne známom mieste (pod kvetináčom, rozhožkou, na parapete okna a pod.),